Open Library logo
New Feature: You can now embed Open Library books on your website!   Learn More
Last edited by Clean Up Bot
March 31, 2017 | History

Cunningham, Andrew Browne Cunningham, 1st Viscount, 1883-1963

7 January 1883 - 12 June 1963

ABC joined Royal Navy in 1897 and thereafter steadily rose in rank; he commanded a destroyer in the First World War and in the interwar years a destroyer squadron and his first battleship, HMS Rodney (1930). In the late 1930s he attained flag rank and served at the Admiralty. In 1939 he was appointed CinC Mediterranean Fleet, an appointment which he regarded the best in the Royal Navy. During his years in the Mediterranean he kept the enemy at bay and protected British convoys and troop movements and, later, the allied landing. In October 1943 he succeeded admiral Pound as First Sea Lord and Chief of the Naval Staff; he was promoted Admiral of the Fleet and kept his post until his retirement in 1946. By many he is considered Britain's greatest admiral since Nelson.

Photo of Cunningham, Andrew Browne Cunningham, 1st Viscount, 1883-1963

Lists

Links (outside Open Library)

Alternative names

History

Download catalog record: RDF / JSON
March 31, 2017 Edited by Clean Up Bot add VIAF and wikidata ID
April 12, 2010 Edited by Open Library Bot Added photos to author pages.
March 6, 2010 Edited by 62.163.65.40 Added particulars about the person Cunningham
November 1, 2008 Created by ImportBot Initial record created, from The Laurentian Library MARC record.